Arst on meditsiiniekspert ja patsient on oma elu ekspert

23/04/2014

Dr Kaiu Suija

Vähiga haige üks peamistest probleemidest on valu. Arstil tuleb täpsustada valu põhjus, tüüp, asukoht, kestus, tugevus. Tihti on valu põhjuse selgitamiseks vajalikud täiendavad uuringud. Oluline on koostöö arsti ja patsiendi vahel. Arst on meditsiiniekspert ja patsient on oma elu ekspert. Nende kahe eksperdi koostöös saavutatakse parimad tulemused.

Väga oluline on mitte liiga kaua oodata ja kannatada. Inimesed on erinevad ja kindlasti on ühel neist keerulisem oma vaevusi kirjeldada kui teisel. Valu kirjeldamisel on suured erinevused (torkiv, tuim, rõhuv, raske tunne). Mõni inimene tunneb valu tugevamini kui teine. Samal ajal puuduvad meil head uuringuvõimalused valu tugevuse mõõtmiseks. Iga patsient kirjeldab valu isemoodi ja tugevus sõltub patsiendist ning tema haigusest. Sageli on sarnase haigusega patsientidel erinevad valud, samuti esinevad need erineva tugevusega. Valu on iga inimese subjektiivne kogemus.

Valude esinemisel saab ja tuleb esmaselt alati pöörduda oma perearstile või vajadusel ka teiste eriarstide poole. Valu, mis on kestnud kaua ja muutunud krooniliseks, on raskemini ravitav. Samuti on tähtis jälgida ravimi tarvitamisel arsti soovitusi.

 

Inimesed on erinevad ja kindlasti on ühel neist keerulisem oma vaevusi kirjeldada kui teisel. Valu kirjeldamisel on suured erinevused.

 

Kui vähihaige on koduse toetusravi haige, siis korraldab valuravi koduse toetusravi arst, kes teeb koos õega ka koduvisiite. Koduse toetusravi õde jälgib, et ravimeid võetakse õigesti ning teeb ülevaate terviseseisundi muutustest. Vajadusel saab õde kiiresti nõu pidada koduse toetusravi arstiga. Samuti teeb õde vastavalt arsti korraldustele sidumist ja haavahooldust, nõustab patsienti abivahendite kasutamisel. Arst vastutab ravi eest, koduõde selle eest, et kõik vajalik saaks haige heaks tehtud. Arsti ja õe koostöö koduses toetusravis on väga tähtis.

Patsientidel soovitan olla tähelepanelik oma tervise suhtes ja märgata neid muutusi, millest on vaja kindlasti koduõde või arsti teavitada. Meditsiinitöötajad otsustavad, mida antud kaebuste puhul ette võtta, kas teha vajadusel ka uuringuid või muuta ravi. Kui ka ravi eesmärk muutub, siis toetus ja aitamine jätkub. Patsiendi ja tema pere jaoks saab alati väga palju teha.

 

Posted in Valust vabaks